^Вгору

Сучасне суспільство перенасичене проблемами. Іноді досить важко зорієнтуватись, яка є більш актуальнішою, а яка – менш. Сучасний соціальний світ диктує свої стереотипи та бачення того, як виглядає успіх в окремих випадках та загалом.
Проблема професійного самовизначення – одна із тих, що постає перед кожним підлітком. Її актуальність складно перебільшити, а тим паче – зменшити. В час професійного різноманіття дуже важко визначитися із своїм місцем у професійній мозаїці пропозицій та можливостей.
Починаючи зі старших класів більшість молоді отримують від дорослих майже одне і теж запитання «Ти вже вирішив ким хочеш стати?» або «Ти уже знаєш, куди будеш вступати і на яку спеціальність»? Це ті запитання, на які сам підліток не може відповісти собі самостійно, адже її, або бодай натяку на неї, ким хоче стати в майбутньому, якій діяльності безпосередньо присвятити своє життя – ще не знайдено. І тут важливо розуміти, що обирати професію є важливим і усвідомленим кроком для подальшого щасливого життя. Аргумент дуже простий: більшу частину свого часу людина знаходиться за роботою. Закінчила навчання – йде працювати, а з часом робота впливає і навіть змінює стиль та звички нашого повсякденного життя. Для того, хто не вдало обрав свою професію життя приносить свої розчарування та труднощі. Негатив на роботі, розлад у приватному житті. Це схоже на «принцип доміно», якщо одна з фігур падає, наприклад інтерес до роботи, це може потягнути за собою постійне пригнічення, лінь, втому, не бажання розвиватися і т.д. Тому простою порадою, щоб не вскочити в подібну халепу неусвідомлено важливо прикласти зусилля, щоб знайти професію, яка відповідає особистості. Адже вірний вибір професії це половину успіху в житті.
Безпосередньо на вибір професії впливає багато різних факторів: інтереси, уміння, знання, бажання, мрії, поради батьків, близьких родичів, друзів, педагогів, а також потреби суспільства і багато іншого. Виходячи з цього, можна сказати, що вибір професії є надто важким і відповідальним. Тому так необхідно усвідомлено зробити свій самостійний вибір.
А що ж потрібно для того, щоб вдало обрати професію?
По-перше, прийняти усвідомлене рішення, спираючись на власні таланти та вподобання. Зокрема, це стосується учнів старшої школи, які частіше за все сумніваються у правильності свого вибору. В такий час близькі старшокласнику люди мають відверто поговорити з ним, подивитися на обрану професію з різних боків.
 Однак, професійне визначення може стосуватися не тільки підлітків, а і людей більш старшого віку – студентів та тих, хто бажає змінити професію на улюблену.
Нажаль, в нашій країні, дуже мало надається ресурсів для професійної орієнтації серед людей, які вже давно закінчили навчання і працюють. Як свідчить практика, професійний пошук себе може супроводжуватися протягом усього життя. Тому досить важливо, навіть дорослим людям, присвятити себе улюбленій справі. Якщо так сталося, що вона ще не обрана – не слід боятися звернутися за допомогою чи підтримкою до професійних консультантів або ж психологів, роботою яких є допомога у індивідуальному виборі професії.
Адже спеціалісти даного напряму використовують різноманітний інструментарій для полегшення професійного самовизначення особистості.
Із негативного досвіду чинників вибору професії, як не дивно, є вплив сім’ї. Для багатьох батьків важко втриматися інколи від маніпуляції або переконань, якщо їх уже, хоч і доросла, але все таки дитина хоче обрати професію, яка не задовольняє їх власні бажання та амбіції. Зокрема, це стосуються тих родин, де батьки надто авторитарні, або професія передається ніби «у спадок». Наприклад, у сім’ї , де всі працюють лікарями досить прогнозовано чекають від дитини такого ж вибору. Ось саме в такому випадку варто усвідомлено розібратися, що більш важливо: «правота» батьків чи задоволеність їхньої дитини своєю професією у майбутньому.
З цими та іншими питаннями досить часто зустрічаються у своїй роботі практичні психологи Центру педагогічних та психологічних досліджень Київського національного торговельно-економічного університету, які багато років проводять професійну діагностику та професійне консультування, допомагаючи вступникам та їх батькам з вибором професії.
В роботу практичного психолога Центру входить професійна орієнтація – це заходи, спрямовані на допомогу вступнику обрати професію, спираючись на його здібності, потреби і бажання із урахуванням потреб суспільства.
Виділяються такі етапи професійної орієнтації: професійне просвітництво, професійна діагностика та професійне консультування. Професійне просвітництво – це надання інформації за різними професіями, їх змісту, можливі перспективи працевлаштування, рівню освіти, місцем навчання для більш глибшого розуміння спеціальності. Зазвичай це проводиться у школах, центрах зайнятості, ярмарках професії, також у Центрі профорієнтаційної роботи КНТЕУ.
Професійна діагностика – це блок методів направлений на дослідження інтересів, знань, умінь та здібностей особистості, її свідомий вибір професії. На основі отриманих результатів дослідження проводиться індивідуальна консультація, під час якої психолог допомагає вступнику зорієнтуватись та зрозумілою мовою пояснює результати, де зазначено рекомендацію, яку спеціальність чи спеціальності вступник може обрати.


Ласкаво просимо до Центру на тестування!
Бажаємо усвідомленого власного вибору професії та подальшого успішного працевлаштування!


Пасічнюк Ольга, Хоменко В’ячеслав